Skip to main content

Biżuteria - jak o nią dbać i ją czyścić?

Twoje pierścionki ciemnieją? A może na srebrnej bransoletce pojawiły się tłuste zabrudzenia? Zastanawiasz się, jak je usunąć i co zrobić, aby biżuteria jak najdłużej zachowała swój piękny wygląd? Czyść ją regularnie domowymi sposobami, chroń przed zarysowaniami i przechowuj w odpowiednim miejscu, dzięki czemu ozdoby długo będą wyglądały jak nowe. Dowiedz się, jak dbać o biżuterię i ją czyścić.

Jak przechowywać biżuterię?

Gdzie przechowywać biżuterię?

Biżuteria to niezwykle delikatny wyrób, więc obchodź się z nią starannie. Przechowuj w taki sposób, aby ochronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Trzymając nienoszoną biżuterię w zamkniętej szkatułce, ograniczysz dopływ powietrza i spowolnisz procesy utleniania się zachodzące na powierzchni ozdób. Dzięki temu biżuteria na dłużej zachowa swój blask. Do przechowywania kolczyków, pierścionków czy naszyjników sprawdzą się szkatułki lub pudełeczka wyścielone miękkim materiałem i z odseparowanymi miejscami na poszczególne wyroby. Biżuterię przechowuj w miejscu suchym, dobrze wentylowanym i z dala od słońca. 

Jak dbać o biżuterię na co dzień?

Chociaż użytkowanie biżuterii zwiększa ryzyko jej zabrudzenia czy zarysowania, wcale nie musisz rezygnować z noszenia ozdób, aby cieszyć się ich blaskiem. Co ciekawe, odłożone na półkę srebrne bransoletki czy pierścionki o wiele szybciej ciemnieją, właśnie dlatego, że są nienoszone. Jeśli chcesz dbać o biżuterię, chroń ją przed niekorzystnym wpływem środków chemicznych i kosmetyków. Te ostatnie nakładaj, zanim założysz biżuterię. Aby uniknąć jej przebarwienia lub zmatowienia, na czas sprzątania zdejmij ozdoby lub załóż rękawiczki ochronne. Unikaj codziennego kontaktu biżuterii z wodą, a do jej pielęgnacji używaj specjalnych chusteczek.  

Biżuteria ze złota i srebra – jak ją czyścić?

Mocno zabrudzoną biżuterię, wykonaną z jednego metalu, ze złota lub srebra, zanurz w wodzie z dodatkiem sody, soku z cytryny lub denaturatu, a po wyjęciu wypoleruj miękką tkaniną. Wyroby srebrne i złote skutecznie wyczyścisz szmatką z dodatkiem amoniaku. Możesz skorzystać ze specjalnych preparatów lub ściereczek do czyszczenia biżuterii. Unikaj stosowania środków chemicznych, past i proszków z mikrogranulkami, które mogą porysować delikatne wyroby jubilerskie. Złotą biżuterię oddawaj co pewien czas do jubilera na profesjonalne czyszczenie

Jak wyczyścić srebrną i złotą biżuterię?

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi – jak ją czyścić?

W przypadku biżuterii z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi ogranicz się do czyszczenia samego metalu za pomocą miękkiej ściereczki lub szczotki o miękkim włosiu. Korzystając z intensywnych środków czyszczących, ryzykujesz zarysowanie lub zmatowienie kamieni. Biżuterię z diamentami lub brylantami warto oddać do jubilera, który wyczyści ją sprężonym powietrzem. Ozdoby z perłami czyść szmatką z dodatkiem szarego mydła, a potem osusz. 

Biżuteria ze stali szlachetnej – jak ją czyścić?

Wyroby jubilerskie ze stali szlachetnej czyść miękką ściereczką nasączoną środkiem myjącym. Możesz użyć mleczka czyszczącego. Pielęgnując biżuterię posrebrzaną lub pozłacaną, nie zanurzaj jej w roztworach czyszczących. Pamiętaj, aby tego rodzaju biżuterię czyścić systematycznie, zanim zmatowieje lub pojawią się na niej mocne zabrudzenia.