Skip to main content

Jak dobrać biżuterię do typu urody?

Chcesz za pomocą biżuterii podkreślić swój urok? Dobierz ją nie tylko do stroju i okazji, ale przede wszystkim do typu urody! Aby go poznać, przyjrzyj się odcieniowi cery, barwie włosów i oczu. Typ urody można określić jako ciepły lub chłodny, delikatny lub wyrazisty. W ustaleniu, jaka biżuteria do Ciebie pasuje, pomoże Ci również podział typów urody według pór roku. Dowiedz się, jak określić swój typ urody i dobrać do niego biżuterię.

Ciepły a chłodny typ urody — czym się różnią?

Podział typów urody na ciepły i chłodny uchodzi za podstawowy i najpopularniejszy. Aby rozpoznać, który typ reprezentujesz, sprawdź kolor żył na nadgarstku. Dla urody ciepłej charakterystyczne są żyły oliwkowe lub zielone, z kolei dla chłodnej — fioletowoniebieskie. Typ ciepły ma oczy w kolorze zielonym lub jasnobrązowym, a typ chłodny — w kolorze jasnoniebieskim lub ciemnobrązowym. Włosy osoby o ciepłym typie urody są rude, jasne lub miodowobrązowe, a osoby o zimnym typie — czarne, jasne lub ciemnobrązowe.

Ciepły typ urody — jak dobrać biżuterię?

Z ciepłym typem urody wyjątkowo dobrze komponuje się biżuteria złota lub pozłacana, o ciepłym blasku. Sprawdzi się zarówno złoto o barwie żółtej, jak i różowej. Sięgaj po biżuterię z kamieniami w kolorze brązowym, pomarańczowym, zielonym lub żółtym. Wybieraj pierścionki lub kolczyki z bursztynem, kwarcem, tygrysim okiem. Do ciepłej karnacji pasują perły o srebrzystym blasku lub białe cyrkonie.

Chłodny typ urody — jak dobrać biżuterię?

Szukając biżuterii dla chłodnego typu urody, zdecyduj się na srebrną, z białego złota lub platyny. Twoją karnację podkreślą kamienie w chłodnych odcieniach kolorów takich jak niebieski, czerwony czy fioletowy. Sprawdzi się różowy kwarc, ametyst czy opal. Postaw na kolczyki z przejrzystymi diamentami lub ażurowe łańcuszki. Szukaj pereł śnieżnobiałych lub jasnoróżowych.

 

Podział typów urody według pór roku — na czym polega?

Podział typów urody według pór roku opracowano w latach 80. XX wieku. Od tego czasu wyróżnia się cztery typy urody, zgodnie z porami roku: wiosna, lato, jesień i zima. Typ wiosenny i jesienny reprezentują urodę ciepłą, a typ letni i zimowy — urodę chłodną. Pani wiosna dobrze wygląda w ciepłych, pastelowych barwach i biżuterii w kolorze żółtego lub różowego złota. Do pani jesień również pasuje złota biżuteria, a poza tym drewniana lub bursztynowa. Urodę letnią lub zimową podkreślisz biżuterią srebrną, z platyny lub białego złota. Idealne kolory dla pani lato to pastele — subtelne odcienie fioletu, różu czy żółci. Z kolei pani zimie pasują intensywne barwy — czerwień, biel czy granat.

Uroda wyrazista a delikatna — jak dobrać biżuterię?

W znalezieniu biżuterii, która podkreśli Twoje naturalne piękno, pomoże Ci podział urody na delikatną i wyrazistą. Aby rozpoznać swój typ, weź pod uwagę kolor skóry i aktualny kolor włosów. U osób o delikatnej urodzie kolor skóry jest zbliżony do koloru włosów. W takim przypadku postaw na pudrowe, przygaszone kolory i wyrazistą biżuterię. Jeśli zauważysz dużą różnicę między kolorem skóry a kolorem włosów, należysz do osób o wyrazistej urodzie. Pasują do niej mocne, wpadające w oczy kolory i delikatna biżuteria.